Crowdfunding - garść informacji

crowdfundingObecnie Crowdfunding jest już bardzo mocno rozwinięty na świecie i daje wiele możliwości. najbardziej popularny serwis już kilka lat temu pozwolił na finansowanie przedsięwzięć na łączną kwotę prawie 100 milioów dolarów. W 2011 roku szacowało się, że w sumie takie finansowanie pozwoliło zebrać aż 1,5 miliarda dolarów. Rok później kwota miała być dwa razy większa. Ta forma finansowania również w Polsce staje się coraz bardziej popularna i już można tutaj mówić o kwotach na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Formy finansowania społecznościowego możemy obecnie wyróżniać pod kątem charakteru dokonywanej płatności:

- darowizna - wspiera się inicjatywę jednak nie można oczekiwać na świadczenie zwrotne

- wynagrodzenie - tutaj można liczyć na bonus ze strony osoby, która została wsparta wpłatą

- inwestycja - wpłaca się kwotę i można oczekiwać na udziały, bądź prawo do zysku, gdy inicjatywa zacznie przynosić zyski.

Gdy w grę wchodzi darowizna tak naprawdę wspierający nie są chronieni. Osoba zbierająca środki nie musi realizować danego celu. W przypadku mechanizmu, który oparty zostaje na przedsprzedaży mamy stosunek prawny, dlatego można mówić o odpowiednim bezpieczeństwie takiej transakcji, gdyż pojawia się konieczność spełnienia obowiązków ze strony zbierającego. Co gdy pieniądze zostaną skradzione? Jak przy każdej inwestycji finansowej również tutaj trzeba liczyć się z możliwością kradzieży. Zanim przekażemy pieniądze powinniśmy więc jak najwięcej dowiedzieć się o takiej inicjatywie, sprawdzić informację na temat osoby, która jest pomysłodawcą projektu. Crowdfunding powinien opierać się na zaufaniu oraz przekonaniu, że realizacja takiego projektu ma sens i jest słuszna. Finansowanie społecznościowe a zbiórki publiczne.

finansowanie społecznościoweZbiórki publiczne są sankcjonowanie przez prawo i z zasady mają być przeznaczane na cele publiczne pożyteczne. Jest to oczywiście forma wspierania, w której społeczeństwo wspiera organizacje pozarządowe i nie ma tutaj żadnych świadczeń zwrotnych. Po przekazaniu pieniędzy można jedynie liczyć, że będą dobrze wykorzystane. Crowdfunding natomiast to finansowanie, w którym często otrzymujemy świadczenie zwrotne. Może mieć charakter materialny lub niematerialny. W zależności od tego jaka jest inicjatywa osoba, które decyduje się na zbieranie pieniędzy może nam zaoferować jakieś świadczenie, które otrzymamy, gdy inicjatywa będzie udana i zacznie przynosić zyski.

Crowdfunding w Polsce
Ta forma biznesu staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. W sieci powstaje coraz więcej stron za pośrednictwem których użytkownicy mogę wesprzeć kreatywne pomysły

mojekatowice.pl

Finansowanie społecznościowe - czy warto?

Oczywiście! Tym bardziej, że gra jest warta świeczki. W końcu dzięki wsparciu użytkowników można pozyskać nawet do kilku milionów złotych!

Dla kogo jest ta forma biznesu?

Dla kreatywnych. Tylko nietypowe, innowacyjne pomysły mają szane zaistnieć w sieci.

Jak to działa?

Użytkownicy wspierają swoich faworytów poprzez przelew zadeklarowanej sumy. Jeżeli wspierana strona uzbiera odpowiednią liczbę darczyńców pieniądze są im wypłacane. W przeciwnym wypadku przekazane środki są zwracane wspierającym.

Czy można cofnąć zadeklarowaną sumę?

Tak - możesz modyfikować swoje wpłaty do woli zmieniając sumę zadeklarowanych środków, bądź zrezygnować zupełnie ze wspierania danej strony.