Co to jest finansowanie społecznościowe (crowdfunding)

co to jest crowdfundingCrowdfunding to nowoczesna forma, która zyskuje zwolenników w naszym kraju i polega na uzyskiwaniu kapitału w małych częściach wpłacanego przez ludzi. W naszym kraju jest to nowe zjawisko, które jednak zyskuje na popularności. Znajdziemy już kilka serwisów, gdzie takie wsparcie można uzyskać. Niezależnie czy jest się osobą fizyczną, formalną grupą czy organizacją można liczyć na realizację swojego celu w ramach finansowania społecznościowego. Nie trzeba tutaj liczyć na żadne pozwolenia czy opłaty o administracyjnym charakterze. Najbardziej popularne na tym polu serwisy w naszym kraju to: SiePomaga, gdzie przede wszystkim realizowane są projekty o charakterze charytatywnym. Zazwyczaj są to zbiórki na leczenie, dlatego jeśli chce się wzbudzić zainteresowanie wpłacających warto tutaj znaleźć cel, który chwyci za serce i zainteresuje wpłacających. Drugi serwis to Polak Potrafi i tutaj przede wszystkim realizowane są innowacyjne pomysły ludzi, którzy chcą zrealizować coś ciekawego.

Trzeba przekonać innych do innowacyjnego projektu, który może wydawać się nawet ryzykowny czy nierealny. Można także skorzystać z portali zagranicznych, które dają szansę zaangażowania ludzi z całego świata. Na tym polu najbardziej popularny będzie Kickstarter, który realizuje najwięcej zbiórek na świecie. Na nim również wzorują się te portale, które pojawiają się w naszym kraju. Finansowanie społeczenościowe nie musi jednak koniecznie opierać się na takich portalach. Można wykorzystać również do tego własną stronę internetową czy serwis społecznościowy, gdzie będziemy zachęcać do wpłaty środków na nasze konto. Najważniejsze jest tylko to, by dotrzeć do jak największej grupy osób, które mogą zechcieć wesprzeć tą inicjatywę. Od 18 lipca 2014 roku taka forma zbierania środków nie jest już traktowana jako zbiórki publiczne, dlatego nie trzeba mieć żadnych pozwoleń. Jeśli środki wpłacone od jednej osoby nie przekroczą 4902 zł nie trzeba nawet płacić podatku od darowizny.

Crowdfunding w Polsce
Ta forma biznesu staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. W sieci powstaje coraz więcej stron za pośrednictwem których użytkownicy mogę wesprzeć kreatywne pomysły

mojekatowice.pl

Finansowanie społecznościowe - czy warto?

Oczywiście! Tym bardziej, że gra jest warta świeczki. W końcu dzięki wsparciu użytkowników można pozyskać nawet do kilku milionów złotych!

Dla kogo jest ta forma biznesu?

Dla kreatywnych. Tylko nietypowe, innowacyjne pomysły mają szane zaistnieć w sieci.

Jak to działa?

Użytkownicy wspierają swoich faworytów poprzez przelew zadeklarowanej sumy. Jeżeli wspierana strona uzbiera odpowiednią liczbę darczyńców pieniądze są im wypłacane. W przeciwnym wypadku przekazane środki są zwracane wspierającym.

Czy można cofnąć zadeklarowaną sumę?

Tak - możesz modyfikować swoje wpłaty do woli zmieniając sumę zadeklarowanych środków, bądź zrezygnować zupełnie ze wspierania danej strony.