Działanie giełdy kwiatowej

Kwiaty

Kwiaty z Holandii  

W Aalsmeer koło Amsterdamu działa największa giełda kwiatowa świata, z której codziennie w świat w godzinach przedpołudniowych wyrusza aż 20 milionów najróżniejszych kwiatów i sadzonek. Zaopatrują się na niej oczywiście także polscy floryści oraz polskie hurtownie.  

Giełda kwiatowa 

Giełda opiera się o działanie wielkiego łańcucha dostaw. Ogniwami w nim jest ponad 6000 holenderskich plantatorów, którzy dostarczają swoje produkty odbiorcom na całym świecie. Elementami tego łańcucha jest też tysiąc hurtowników i eksporterów zajmujących się logistyczną stroną całego przedsięwzięcia.
Na giełdę kwiaty docierają nocą i w ciągu jednej doby są już u ostatecznego odbiorcy detalicznego.
Sama giełda jest wielkim budynkiem, gdzie przy taśmociągu mamy setki osób obserwujących przesuwające się po nim rzędy kwiatów we wszystkich kolorach tęczy i nie tylko. Za ich plecami wyświetlane są na ścianie krótkie komunikaty dotyczące rodzaju sprzedawanych kwiatów, ich cech oraz ilości.

Ceny kwiatów

Mechanizm giełdowy opiera się o swoisty zegar podający cenę kwiatów. Wyświetlane na nim ceny spadają i zatrzymują się w momencie, gdy ktoś cenę przyjmie i złoży zamówienie. Zawarcie transakcji trwa zaledwie sekundę i moment później na zegarze są już nowe kwiaty w nowych cenach. Na początku oczywiście wyświetla się cena wywoławcza i wszyscy starają się kupić jak najpóźniej, by koszt pojedynczego kwiatu był niższy. Dla ostatniego kupującego kwiatów najprawdopodobniej nie wystarczy, więc trzeba się spieszyć. Taki mechanizm jest bardzo wygodny i do tego przejrzysty, ponieważ każdy widzi kto, co i za ile kupuje, a jego zakupy są równie jawne.

Świeże kwiaty

Kwiaty z sali notować trafiają prosto do osób zajmujących się logistyką, co w praktyce oznacza albo magazyny, albo bezpośrednio ciężarówki rozwożące kwiaty do miejsc docelowych. Ciężarówki mogą jechać do kraju odbiorcy klienta, chociaż jeśli jest to klient z dalszego kraju, samochody kierują się na lotnisko i dalej kwiaty będą już leciały.

Crowdfunding w Polsce
Ta forma biznesu staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. W sieci powstaje coraz więcej stron za pośrednictwem których użytkownicy mogę wesprzeć kreatywne pomysły

mojekatowice.pl

Finansowanie społecznościowe - czy warto?

Oczywiście! Tym bardziej, że gra jest warta świeczki. W końcu dzięki wsparciu użytkowników można pozyskać nawet do kilku milionów złotych!

Dla kogo jest ta forma biznesu?

Dla kreatywnych. Tylko nietypowe, innowacyjne pomysły mają szane zaistnieć w sieci.

Jak to działa?

Użytkownicy wspierają swoich faworytów poprzez przelew zadeklarowanej sumy. Jeżeli wspierana strona uzbiera odpowiednią liczbę darczyńców pieniądze są im wypłacane. W przeciwnym wypadku przekazane środki są zwracane wspierającym.

Czy można cofnąć zadeklarowaną sumę?

Tak - możesz modyfikować swoje wpłaty do woli zmieniając sumę zadeklarowanych środków, bądź zrezygnować zupełnie ze wspierania danej strony.