5 powodów, dla których powinieneś zrobić kurs na wózek widłowy

kurs na wózek widłowy
Wózki widłowe są urządzeniami genialnymi w swej prostocie. Za ich pomocą możliwe jest przenoszenie nawet bardzo dużych ładunków, dalece przekraczających możliwości człowieka, na duże odległości. Najprostsze z nich nie posiadają żadnego dodatkowego napędu i pozwalają tylko podnosić różne produkty i towary, po czym można je bez większego wysiłku przewozić. Są to urządzenia ręczne stosowane zwykle w magazynach czy sklepach wielkopowierzchniowych. Większe, samobieżne wózki widłowe mają napęd na paliwa płynne lub są wyposażone w silnik elektryczny z baterią. Operator może wygodnie zasiąść w kabinie i sterować bez wysiłku urządzeniem. Tego typu wózki spotykamy w fabrykach i portach oraz we wszelkiego rodzaju magazynach. Do ich obsługi potrzebne są już jednak odpowiednie uprawnienia.

Uprawnienia można zdobyć dzięki specjalnym szkoleniom złożonym z części teoretycznej i praktycznej. Szkolenie teoretyczne pozwala zaznajomić się z urządzeniem i z podstawami jego technicznej obsługi. Po jej zakończeniu zdaje się odpowiedni egzamin. Część praktyczna to po prostu nauka operowania wózkiem: jazda urządzeniem i manipulowanie ładunkiem. Dopiero zdanie egzaminów z obu części skutkuje otrzymaniem uprawnień. 

Korzystanie z wózka widłowego daje nam bardzo duże możliwości, ale ze względu na nieodłączne ryzyka oraz zagrożenia, jakie niesie korzystanie z tak dużych mocy, konieczne jest zdobycie uprawnień. Czy wysiłek jest tego warty? Istnieje szereg argumentów mówiących, że jak najbardziej tak.

Przede wszystkim, raz zdobyte uprawnienia nigdy nie wygasną. Egzamin zdawany jest komisyjnie przed organem powołanym przez Urząd Dozoru Technicznego. Jeśli uda się go zdać, kursant otrzymuje uprawnienia ważne już zawsze i jeśli tylko będzie chciał, dostanie też potwierdzenie posiadające moc międzynarodową, uznawane na terenie całej Unii europejskiej.

wózek widłowy
Druga sprawa to szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wózki widłowe dają duże możliwości, normalnie dla człowieka nieosiągalne, ale równocześnie są to narzędzie niebezpieczne. Nie jakoś bardzo niebezpieczne, ale na szkoleniu kursant dowiaduje się, jak odpowiednio przygotować urządzenie do pracy i jakich działań unikać, by nie stwarzać zbędnego zagrożenia. Wypadków z udziałem wózków widłowych jest niestety dużo,  posiadanie odpowiedniego przeszkolenia, nawet tylko przy pracy z wózkami ręcznymi jest w stanie ograniczyć niebezpieczeństwo. 

Co więcej, w czasie kursu ma się kontakt z doświadczonym instruktorem. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w sposób przystępny przekazuje on realną wiedze dotyczącą pracy z wózkami widłowymi. Najważniejsze jest to, w jaki sposób ograniczać wszelkiego rodzaju uszkodzenia sprzętu i przewożonych towarów. Jakieś szkody zdarzają się zawsze, ale wprawny operator jest w stanie je drastycznie ograniczyć stając się w ten sposób pracownikiem rozchwytywanym na miejscu pracy.

Nie wolno zapominać o tym, że po ukończeniu kursu operator staje się pracownikiem o wartości co najmniej kilku pracowników bez szkolenia. Przeniesienie sterty towaru z miejsca na miejsce zajmie operatorowi wózka, dajmy na to godzinę, a grupa ludzi robiłaby to przez godziny dwie. Wydajność pracy jest nieporównywalna, więc popyta na taką pracę też jest odpowiednio większy. 

Ostatnia kwestia to fakt, że zawód profesjonalnego operatora wózków widłowych cały czas pozostaje zajęciem niszowym. Wiele osób jest w stanie radzić sobie z wózkami widłowymi, ale naprawdę profesjonalny, sprawny i gwarantujący bezpieczeństwo pracownik jest na wagę złota w zaskakująco szerokiej gamie branż usługowych i produkcyjnych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą IMAGINE HOUSE: Kurs na wózki widłowe

 

Crowdfunding w Polsce
Ta forma biznesu staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. W sieci powstaje coraz więcej stron za pośrednictwem których użytkownicy mogę wesprzeć kreatywne pomysły

mojekatowice.pl

Finansowanie społecznościowe - czy warto?

Oczywiście! Tym bardziej, że gra jest warta świeczki. W końcu dzięki wsparciu użytkowników można pozyskać nawet do kilku milionów złotych!

Dla kogo jest ta forma biznesu?

Dla kreatywnych. Tylko nietypowe, innowacyjne pomysły mają szane zaistnieć w sieci.

Jak to działa?

Użytkownicy wspierają swoich faworytów poprzez przelew zadeklarowanej sumy. Jeżeli wspierana strona uzbiera odpowiednią liczbę darczyńców pieniądze są im wypłacane. W przeciwnym wypadku przekazane środki są zwracane wspierającym.

Czy można cofnąć zadeklarowaną sumę?

Tak - możesz modyfikować swoje wpłaty do woli zmieniając sumę zadeklarowanych środków, bądź zrezygnować zupełnie ze wspierania danej strony.