Czym jest społecznościowe finansowanie?

czym jest finansowanie społecznościoweJeśli jesteśmy kreatywnym przedsiębiorcom możemy sięgnąć po finansowanie społecznościowe, które opiera się na wpłatach od ludzi zainteresowanych naszym projektem. Środki, które w ten sposób zgromadzimy mogą sięgać nawet milionów złotych. Crowdfunding ma służyć zebraniu środków na specjalne przedsięwzięcia i angażuje szerokie grono kapitałodawców, którzy wpłacają na nas małe kwoty. Wykorzystujemy tutaj możliwości internetu, poprzez których możemy dotrzeć do większej ilości osób i zachęcić je do wpłaty na naszą rzecz. Warto również nieco rozróżniać podejścia definicyjne, które umożliwią na rozróżnienie Crowdfundingu od fundraisingu czy zbiórek publicznych lub darowizn. Finansowanie społecznościowe opiera się na gotówce, która przekazywana jest w formie zdematerializowanej. Mamy również ściśle określony cel, na który środki będą przeznaczone oraz mamy wyznaczone efekty jakie uzyska się przez ich wydawanie. Informacja o projekcie ma dotrzeć do jak największej grupy osób. Każdy ma możliwość wsparcia celu, tak samo jak każdy może kierować swój pomysł do szerokiego grona odbiorców.

Nie ma żadnych ograniczeń w dostępie do projektu. Kapitał jest tutaj gromadzony zawsze przy wykorzystaniu rozwiązań związanych z informatyką i komputerami. Pozyskiwanie kapitału warto tutaj realizować, gdyż jest to wygodniejsze niż inne formy dostępne na rynku. Mogą pojawiać się również świadczenia zwrotne. Każdy kto udzieli wsparcia może oczekiwać różnego rodzaju świadczeń zwrotnych w zależności od projektu. W tej chwili mamy już ponad 600 różnych portali na świecie, w których możemy działać na zasadach finansowania społecznościowego i możemy zdobywać w taki sposób kapitał. Firmy badające rynek uważają, że w 2013 roku na rynku finansowania społecznościowego sfinansowano już projekty na ponad 3 miliardy dolarów co wyraźnie pokazuje siłę tych mechanizmów i rosnące zainteresowanie nimi. Portale, gdzie można prowadzić taką zbiórkę pozwalają wygodnie opisywać swój projekt i cel, który będzie realizowany za zebrane pieniądze.

Crowdfunding w Polsce
Ta forma biznesu staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. W sieci powstaje coraz więcej stron za pośrednictwem których użytkownicy mogę wesprzeć kreatywne pomysły

mojekatowice.pl

Finansowanie społecznościowe - czy warto?

Oczywiście! Tym bardziej, że gra jest warta świeczki. W końcu dzięki wsparciu użytkowników można pozyskać nawet do kilku milionów złotych!

Dla kogo jest ta forma biznesu?

Dla kreatywnych. Tylko nietypowe, innowacyjne pomysły mają szane zaistnieć w sieci.

Jak to działa?

Użytkownicy wspierają swoich faworytów poprzez przelew zadeklarowanej sumy. Jeżeli wspierana strona uzbiera odpowiednią liczbę darczyńców pieniądze są im wypłacane. W przeciwnym wypadku przekazane środki są zwracane wspierającym.

Czy można cofnąć zadeklarowaną sumę?

Tak - możesz modyfikować swoje wpłaty do woli zmieniając sumę zadeklarowanych środków, bądź zrezygnować zupełnie ze wspierania danej strony.