Finansowanie społecznościowe w Polsce

finansowanie społecznościowe w Polsce Finansowanie społecznościowe w polskim prawie nie jest sankcjonowane. Dlatego trudno zająć się takimi projektami, gdyż mówi się, że jest pomiędzy zbiórkami publicznymi a ustawą o ofercie. Ustawa o zbiórkach publicznych pochodzi z 1993 a Crowdfunding pojawił się wiele lat później, dlatego trudno tutaj mówić o stosowaniu takiej ustawy. Publiczna zbiórka wymaga zgody polskich władz. Zgodę uzyskać można łatwo, jednak w przypadku finansowania społecznościowego wyraźnie nie o to chodzi. Nie można tutaj można mówić o również o przesprzedaży, gdyż ustawa o zbiórkach publicznych również tak sankcjonuje przesprzedaż, która uważana jest w tym przypadku również jako zbiórka publiczna. Polskie Towarzystwo Crowdfundingu chce podejmować działania, które doprowadzić mają do usankcjonowania w polskim prawie społecznościowego finansowania. Przygotowane zostały już projekty zmian, które mają sprawić, że uda się uwolnić dostęp do kapitału jaki mogą wpłacać internauci.

Przede wszystkim zmiany miałyby pojawić się w ustawie o zbiórkach publicznych. Niedawno takie zmiany przedstawił również minister cyfryzacji, jednak jego pomysły nie są takie jakie chciało wprowadzać towarzystwo. Pojawiają się więc apele do ministra, w których mówi się o tym, że proponowana zmiana się nie sprawdzi, gdyż będzie ściśle reglamentować próbę zyskiwania funduszy w sieci. Natomiast Crowdfunding ma pomóc w szukaniu kapitału dla młodych ambitnych przedsiębiorców, którzy potrzebują środków na innowacyjne projekty. Problemy z ustawami sprawiają, że trudno mówić o tym, czy polscy przesidsiębiorcy mogą korzystać z takiej formy i czy jest ona zgodna z prawem. Trudno także powiedzieć o tym jak tego rodzaju projekty miałyby być rozliczane. Liczyć należy jednak, że ta sprawa zostanie rozwiązana i stanie się już niedługo prostsza.

Crowdfunding w Polsce
Ta forma biznesu staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. W sieci powstaje coraz więcej stron za pośrednictwem których użytkownicy mogę wesprzeć kreatywne pomysły

mojekatowice.pl

Finansowanie społecznościowe - czy warto?

Oczywiście! Tym bardziej, że gra jest warta świeczki. W końcu dzięki wsparciu użytkowników można pozyskać nawet do kilku milionów złotych!

Dla kogo jest ta forma biznesu?

Dla kreatywnych. Tylko nietypowe, innowacyjne pomysły mają szane zaistnieć w sieci.

Jak to działa?

Użytkownicy wspierają swoich faworytów poprzez przelew zadeklarowanej sumy. Jeżeli wspierana strona uzbiera odpowiednią liczbę darczyńców pieniądze są im wypłacane. W przeciwnym wypadku przekazane środki są zwracane wspierającym.

Czy można cofnąć zadeklarowaną sumę?

Tak - możesz modyfikować swoje wpłaty do woli zmieniając sumę zadeklarowanych środków, bądź zrezygnować zupełnie ze wspierania danej strony.